• 24 بازدید
  • بدون نظر
همانطور که می دانید سوره الرحمن به عروس قرآن معروف است. این سوره به نام سوره «آلاء» نیز شناخته می شود. در این مقاله از بیتوته قصد داریم شما را با نحوه ختم سوره الرحمن آشنا کنیم.
نحوه ختم سوره الرحمن و تأثیر آن بر زندگی

 

سوره الرحمن پنجاه و پنجمین سوره قرآن کریم است که 78 آیه دارد. سوره الرحمن، نود و هفتمین سوره قرآن مجید است که نازل شده است، قبل از آن سوره رعد و بعد از آن سوره انسان نازل شده است. نام دیگر این سوره «آلاء» و لقبش عروس قرآن است. همچنین الرحمن (به معنای بخشنده) از اسماء الحسنی است.

 

چه کنیم که با حضور قلب و تمرکز حواس قرائت قرآن کنیم ؟

1. سعی کنید معنای آیات (حداقل به مقدار ترجمه) را یاد بگیرید و موقع خواندن، به مفاهیم آیات توجّه داشته باشید و در آن ها بیندیشید. خداوند در آیه 29 سوره «ص» می فرماید: «این کتابی مبارک است که آن را به سوی تو نازل کرده ایم تا درباره آیات آن بیندیشند و خردمندان پند گیرند.»

 

2. سعی کنید قرآن را موقعی بخوانید که آرامش فکری داشته باشید; مانند: اول صبح و آخر شب (قبل از خواب).

 

3. سعی کنید با صدا (جَهر) قرآن بخوانید زیرا که پیامبر و امامان معصوم (علیهم السلام) این گونه قرآن می خواندند و نه تنها روحشان مجذوب تلاوت خودشان می شد که رهگذران را نیز مجذوب می کرد. از آیه شریفه قرآن نیز این نکته استفاده می شود: (وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْءَانُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنصِتُواْ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ)؛ هر گاه قرآن خوانده شود ساکت شوید و به قرائت آن گوش فرا دهید؛ امید است مورد رحمت الهی قرار گیرید.

 

فضیلت ختم سوره الرحمن :

در روایات بسیاری از معصومین (ع) به فضیلت های ختم سوره الرحمن اشاره شده است. این فضایل عبارت اند از:

 

– آسان شدن امور

– آسان شدن وضع حمل

– گشایش بخت و ازدواج فوری

– زیادی نور چشم

– درمان درد چشم

– برکت و گشایش روزی

– استجابت دعا

– رفع اختلافات

 

ختم سوره الرحمن :

در مورد ختم سوره الرحمن روش خاصی نیافتیم که به صورت مستقل نقل شده باشد; لیکن به دو نکته می توان اشاره کرد: یکی این که نقل کرده اند به جهت استجابت دعا هفت سوره را در ایام هفته هر کدام را روزی چهارده مرتبه بدون کم و زیاد بخوانید: شنبه سوره «فتح»، یکشنبه سوره «یس»، دوشنبه «واقعه»، سه شنبه «الرحمن»، چهارشنبه «جنّ»، پنجشنبه «ملک» و جمعه «سجده»؛ دوم این که: هنگام ختم سوره الرحمن، وقتی به آیات (فبایّ آلاء ربّکما تکذّبان) رسیدید، به دنبال آن بگویید: لا بِشَیْء مِنْ آلائِکَ رَبِّ اُکَذِّبْ.

  • انتشار :05 جولای 23
  • دسته بندی :
  • نویسنده :سید علی موسوی
Avatar

درباره نویسنده : سید علی موسوی

مطالب بیشتر از همین نویسنده
برچسب ها
مطالب مرتبط